John Stephen Akhwari – cel mai celebru ultim finisher

In 1968, la Jocurile Olimpice din Mexic, cel mai celebru alergator de la cursa de maraton nu este castigatorul (etiopeanul Mamo Wolde in 2h:20:26) ci un alergator din Tanzania, John Stephen Akhwari. Acesta a fost ultimul alergator care a terminat cursa. Desi acesta a inceput ca si concurent cu sanse egale la medalia de aur, a terminat cursa in 3h:25:17.

La peste o ora dupa ce castigatorul a trecut linia de finish, in timp ce multi spectatori se pregateau sa paraseasca stadionul, Akhwari intra pe stadion. Alerga foarte usor, avea piciorul bandajat, cu o durere puternica, vizibila si pe fata lui.
Destul de devreme in cursa acesta a avut ghinionul unei cazaturi destul de seriose, care i-a cauzat o taietura grava, dislocandu-si si articulatia. In ciuda acestei leziuni, acesta a continuat cursa, alternand alergarea cu mers.

In timp ce intra in arena, spectatorii inca prezenti se ridica in picioare, incep sa il aclame si sa il incurajeze sa treaca linia de finish.

Dupa finish, acesta explica gestul lui:
“Tara mea nu m-a trimis 5000 de mile sa iau startul la o cursa. M-au trimis 5000 de mile sa termin una.”

Mai jos aveti un clip cu el intrand in stadion.